Potápění Mexiko

MEXIKO - YUCATAN  

1-18.2.2026
fotogalerie 2018
, fotogalerie 2022

 

Čtrnáctidenní dobrodružný pobyt v zemi Mayů, pod hladinou Karibiku, uprostřed jedinečného přírodního úkazu Cenoty a s proslulou mexickou kuchyní.

Potápění:

Podél pobřeží se od Cancúnu až po Honduras táhne druhý největší korálový útes na světě, hostící stovky druhů ryb a živočichů. Ve třech úrovních korálových pater od cca 10 až do 40m hloubky lze potkat velká hejna menších druhů ryb, typické karibské korálové ryby, rejnoky, želvy, barakudy, kanice a občas i nějakého žraloka. Všechny potápěčské lokality jsou dosažitelné ze člunu za 10-40 min plavby. Většinou je možné ponory provést jako driftové, kdy se necháme unášet mírným proudem a jen pozorujeme barevný život kolem sebe, aby nás na konci člun zase vyzvedl a odvezl zpět do přístavu. Teplota vody je 26-28 °C.

Velkým tahákem je bezesporu také nedaleký ostrov Cozumel, vyznačující se hlubšími stěnami a výbornou viditelností, kde jsou k vidění ohromná hejna větších  i menších druhů  ryb, želvy, rejnoci, kanicové, murény, langusty a několik druhů útesových žraloků.

  

Mimořádným zážitkem je rovněž výjezd za Bull sharks (býčí žralok) na otevřené moře, kde v hloubce cca 20m budeme na písečném dně sledovat úchvatné divadlo krmení těchto mořských predátorů z bezprostřední blízkosti.

Hlavním tématem je nepochybně  potápění v mystických Cenotes. Tyto v tropické džungli ukryté zatopené jeskynní  systémy s téměř neomezenou viditelností (až 100m!!) prostupujícími  slunečními paprsky a překrásnou krápníkovou výzdobou nejsou k vidění v tomto rozsahu nikde jinde na světě!! Naše ponory v Cenotech budou mělčí a tzv. „kavernové“, nejedná se tedy o penetraci do jeskyní, ale potápění v jeskynních výdutích (kavernách) s denním světlem, vhodné i pro potápěče s kvalifikací OWD.

Prakticky při všech aktivitách je možné vzít s sebou nepotápěče a šnorchlovat.

  

Dobrodružné výlety:

Nespočet fantastických přírodních a mytických míst poloostrova by vydalo na celou knihu, takže ty nejbližší našemu ubytování:

Přírodní park Xcaret představuje pravé bohatství Mexika. Mayskou kulturu, faunu a flóru, archeologická místa, vodní aktivity a také možnost zažít jedinečné koupání s delfíny. Dechberoucí zážitek je Rio Secreto, kde se můžete nechat unášet dvěma největšími  podzemními  řekami na světě kolem barevné krápníkové výzdoby průzračnou vodou. Večerní představení „Ohromující Mexiko“ je bezpochyby nejlepší folklórní představení v Mexiku a jedno z nejuznávanější na celém světě. V Xcaretu je tolik zajímavých míst, že je těžké rozhodnout se čím začít. Je to opravdu jedinečný a nezapomenutelný zážitek.

Xel-Há – V ústí Rio Secreto leží největší přírodní „akvárium“ na světě. Je položeno v mořských zátokách, lagunách a zákoutích cenotes. Můžete obdivovat spousty barevných korálových ryb, mangrovů, bizarních zkamenělých útvarů nebo podniknout výlet do džungle. V mořských zátokách si zaplavete s delfíny, dugongy, lachtany nebo rejnoky. Ochočení a cvičení papoušci Ara vás také snadno očarují, neboť vás nepustí ke slovu.

   

Mayská historie:

Yucatan je bohatý na desítky historických míst. Při návštěvě pradávných mayských chrámů zachovalých uprostřed divoké džungle budete moci dýchat horký vlhký vzduch, kráčet po staletí starých stezkách nebo vylézt po strmých schodech na vrcholy pyramid. To vše Vás spojí se starou mayskou civilizací, která jako by pospávala na kamenech v pralese, čekajíc na vhodný okamžik k znovuzrození z dávných hlubin času. 

Cobá v mayském překladu znamená „neklidné vody“, což pravděpodobně poukazuje na pět okolních jezer neboli cenotes: Cobá, Macanxoc, Sacalpuc, Yaxlaguna a Xcanh.

Chichén Itzá je nejznámější a nejslavnější mayské naleziště patřící též mezi "7 novodobých divů světa"  a leží v centrální části severního Yucatanu asi dvě a půl hodiny jízdy z Cancúnu

Tulum je jediné mayské město postavené přímo na břehu moře. Město je jako jedno z mála obehnáno masivní kamennou zdí mající zřejmě obranné účely.

  

Ubytování:

Velký patrový apartmánový dům pět minut od centra městečka Tulum je plně vybaven i pro delší pobyt. Pokoje jsou pro 2-3 osoby s vlastním sociálním zařízením. Společná je prostorná kuchyně pro vlastní přípravu jídla s jídelním koutem a velký obývací pokoj. K dispozici je terasa s grilem a bazén. Restaurace je vzdálena 3 min pěšky a supermarket cca 15 min.

   

Cena:

Potápěč 1590 USD

Cena zahrnuje: 14 dní ubytování v apartmánovém domě, 14x snídaně formou bufetu, 4x kavernový ponor v cenotech včetně vstupného, dopravy a občerstvení mezi ponory, 4x ponor v moři včetně dopravy, lahve a zátěže, 1x Bull sharks rodeo včetně dopravy, transfer na ostrov Cozumel, transfery z a na letiště Cancun, bazén, český průvodce

Nepotápěč 890 USD

Cena zahrnuje: 14 dní ubytování v apartmánovém domě, 14x snídaně formou bufetu, transfery z a na letiště Cancun, bazén, český průvodce

Cena nezahrnuje: Letenku (cena kolísá podle místa odletu 20-24 tis.Kč z Prahy,cca 15 tis.Kč z Mnichova), ostatní stravování a pitný režim, pojištění, půjčení auta, výlety, ostatní transfery

Důležité informace:

Stravovat se lze privátně i v plně vybavené kuchyni. Na terase je k dispozici gril na barbecue všeho druhu. V okolí je mnoho takerií s tradiční mexickou kuchyní, ve kterých se dá jíst za ceny jako v ČR. Ceny potravin v supermarketech stejné jako v ČR.

Ponory navíc lze dokoupit na místě za cenu cca 120 USD (dvojponor moře/cenotes). Na potápění je vhodné mít dekobójku a lampu.

Ceny výletů se pohybují od 70 do 100USD za celodenní vstup do parků nebo mayských památek.

Doporučuje se využít možnosti zapůjčení auta, ušetří se na transferech a cenách výletů, které zahrnují i dopravu. Cena zapůjčení podle velikosti vozu od 50 USD/den.

Pojištění storna letenek ze zdravotních důvodů na vyžádání, storno pobytu min 30 dnů před odletem 50%.

Fotogalerie 2018

 

Pozn.: Shora uvedené cestovní nabídky jsou realizovány jako individuální cestovní aktivity členů potápěčského klubu a nejsou tudíž nabídkou zájezdu ve smyslu zákona č. 159/1992 Sb

Na tento program zajišťuje CA potápění s průvodcem.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím