Potápění Egypt - Ras Mohammed a Tiran

Potápěčské safari v Rudém moři - Rezervace Ras Mohammed, Tiranská úžina a bájný Thistlegorm

24 - 31.5.2025

Potápěčská dobrodružství v oblasti Sinajského poloostrova neboli z Hurghady až do Dahabu.

Další díl potápěčských pobytů na safari lodi v Egyptě budeme konečně věnovat i oblasti severně od Hurghady. Poplujeme do nejstarší přírodní rezervace Ras Mohammed, navštívíme strmé hlubokomořské útesy Tiranské úžiny a pokud počasí dovolí, zanoříme se taky do mystické Blue Hole. Po cestě nás čeká bohatá nabídka vraků v oblasti Abu Nuhas s vrcholem na legendárním vraku Thistlegorm. Naši cestu si volíme sami a sami se rozhodujeme o odjezdu nebo setrvání na lokalitách. Rovněž si rozhodneme, zda cestou navštívíme další vrak, nebo zůstaneme na korálových reefech.

Ras Mohammed

Není náhoda, že se národní park Rás Mohamed považuje za nejznámější chráněné území v Egyptě a za jednu z nejslavnějších lokalit k potápění na světě. Krása podmořského života na dosud téměř neporušených korálových útesech sem stále láká mnoho příznivců potápění.

Rás Mohamed (též Ras Muhammad či Ras Mohammed), jeden z pětice národních parků Sinaje, se rozkládá na jihu poloostrova kolem mysu stejného jména. Ohraničuje ho Sinajská poušť na severu, Tiránský průliv na severovýchodě, Rudé moře na jihu a Suezský záliv na západě. Zahrnuje i ostrovy Tirán a Sanáfír, do roku 2017 egyptské, nyní saúdskoarabské. Žije tady přes 1 000 druhů ryb, 25 druhů mořských ježků, přes 100 druhů měkkýšů a 150 druhů korýšů. Pozorovat lze barakudy, dugongy, karety obrovské, manty či žraloky, kousek od pobřeží se prohánějí delfíni a dokonce plískavice šedé.

 

Tiranská úžina

Tiránský průliv nebo též Tiránská úžina je úzký, 13 km široký průliv mezi jižním okrajem Sinaje, jenž patří Egyptu, a severozápadním rohem Arabského poloostrova, jenž patří Saúdské Arábii. Nachází se zde směrem na sever 4 samostatné útesy vyrůstající z velkých hloubek - Gordon, Woodhouse, Thomas a Jackson. Jsou pojmenovány po britských kartografech 19. století. Všechny čtyři korálové útesy jsou vidět z povrchu. Díky vyčnívajícímu zbytku vraku lodi Loullia je můžete vidět i z dálky. Lokality Tiran jsou vstřícné všem typům potápění, strmé stěny, proudové ponory, korálové zahrady až po kaverny a kaňony. Spatřit zde můžeme prakticky vše, co žije v egyptské části Rudého moře.

 

Blue Hole

Přeplavba kolem pevniny směrem k Dahabu je změnou rázu krajiny velmi pestrá. Zdá se, jakoby hory lemující pobřeží, vyrůstaly v některých místech přímo z hladiny moře do úctyhodných výšek. Dobře patrná jsou i vymletá koryta po přívalových deštích. Zdejší Blue Hole je asi nejznámější potápěčskou lokalitou v Egyptě. Leží na jihovýchodě poloostrova Sinaj, jen několik kilometrů severně od města Dahab. Podobných míst najdeme ve světě více, ale toto mystické místo přitahuje mnoho potápěčů z celého světa díky dramatům a pověstem, které se k ní váží. Samotná Blue Hole není o nic nebezpečnější než jakákoli jiná potápěčská lokalita v Rudém moři, ale potápění skrz tzv. Arch, tedy ponořený tunel, který se v této lokalitě nachází, je extrémní ponor vyžadující speciální výstroj a certifikace. Nám bude stačit nahlédnout do této legendární "díry" a užít si následně nádherný ponor na vnějším korálovém reefu.

 

Thistlegorm 

SS Thistelgorm je snem a cílem mnoha potápěčů se zálibou ve vracích. Loď převážela ze Skotského Glasgow kolem afrických břehů vojenský materiál určený pro Montgomeryho  8. armádu v Tobruku. Bezesporu nejkrásnější vrak v Rudém moři byl potopen 2.6.1941. Dva německé přepadové Heinkely potopily tuto 126 metrů dlouhou loď po zásahu zadního nákladového prostoru leteckou pumou, po němž došlo k mohutné explozi vojenského materiálu. Výbuch vymrštil dvě přepravované lokomotivy do vzdálenosti cca 20 – 30 metrů od lodi na obě strany vraku. Jedna z lokomotiv leží hlouběji než sám vrak, ve 33 metrech. Zahynulo 9 lidi, zbytek posádky, 35 osob, byl zachráněn. Vrak objevil Jacques Cousteau v roce 1955. V jeho útrobách najdeme nákladní auta, motorky, zbraně a střelivo, radiostanice, lodě, oblečení a mnoho dalšího.

 

 

Předpokládaný tinerář:

1. den

Po příletu do Hurghady a po vyřízení nezbytných formalit pojedeme asi 15 minut do některého z hurghadských přístavů na loď. U snídaně počkáme na příchod místní policie, která provede nezbytnou kontrolu. Vyplouvá se většinou okolo 10. až 11. hodiny. Místo prvního ponoru je vzdáleno asi 2. hodiny od Hurghady a slouží jako vyvažovací. Jedná se o lokalitu Shaab el Erg nebo Small Erg. Jednoduchá lokalita s bohatou florou na jihozápadní, severní a severovýchodní straně. Max. hloubka cca 14 metrů s postupnými stěnami a písčitým dnem s několika menšími korálovými útvary. Na obou lokalitách je velká pravděpodobnost potkat zvědavé delfíny, někdy i s mláďaty. 

2. den

Abu Nuhas, který leží severně od ostrova Siul,  3 až 4 hodiny plavby z Hurghady . Většinou zde zůstáváme několik ponorů až do druhého dne. Tato lokalita je nejznámější v celém Rudém moři pro svoji četnost vraků v přijatelné hloubce, vhodná pro začátečníky i pokročilé. Shaab Mahmudat, kde je největším lákadlem vrak lodi Dunraven – vrak dřevěného britského parníku z devatenáctého století byl objeven v roce 1977. Leží kýlem vzhůru v hloubce 18 až 29 metrů

3. den

V brzkých ranních hodinách vyplujeme do rezervace Ras Mohammed, kde nás čeká dvojponor na Shark reef a Jolanda reef. Jedná se o jedny z nejhezčích ponorů v severní části Rudého moře. Písečné plato mezi oběma útesy je fantastickým místem plným korálů, malých i velkých ryb, trnuch, murén, plozkozubců a jiných korálových ryb. Několikrát jsme zde potkali mantu, velké rejnoky, nurs žraloky, velké kanice, barakudy atd. Podle počasí odjezd do Tiranské úžiny.

4. den

Potápění na lokalitách v Tiranské úžině Gordon, Woodhouse, Thomas a Jackson Reef. Najdete zde jedny z nejkrásnějších korálů v oblasti s množstvím korálových ryb. Vidět lze také želvy, velké úhoře, velké tuňáky, rejnoky či písečné žraloky. Potápěči s certifikací Deep Diver a více se mohou těšit na parádní lokalitu Thomas Canyon. Začíná v 35 metrech u úzkého vchodu s řadou oblouků, připomínající legendární ARCH v malém provedení pod vodou, vytvořených spadlými balvany. Kaňon je dlouhý cca 80 metrů a nejhlubší bod je asi 90 metrech. Ve večerních hodinách přesun k Dahabu.

5. den

V bzkých ranních hodinách přijede loď k Blue Hole a po hromadném výsadku naplaveme dovnitř mělčinou v 6 metrech, známou jako „sedlo“.Každá dopředu rozdělená skupinka bude mít svůj plán ponoru. Držitelé licencí Deep Diver a  technických licencí se podívají na tzv. ARCH, (oblouk), který má délku cca 26 m a působí dojmem tunelu. Strop je v hloubce 55 metrú a jeho dno padá na stranu směřující k moři až do hloubky asi 120 m aby pokračující stěna poté zmizela do hloubky přes 1000m. Proplouvat tunelem nelze ani s certifikací Deep Diver. Začátečníci a držitelé nižších licencí budou obeplouvat díru postupně do max. hloubky 20 metrů a po vyplavání na vnější útes budou pokračovat na lokalitu Bells, která se vyznačuje hojností rybí populace a bohatstvím korálů. Pro všechny typy certifikací je rozhodně zážitkem se v Blue Hole potápět a je velice impozantní jí vidět. V oblasti jsou ještě další krásné lokality a podle okolností je navštívíme nebo se přesuneme přes Ras Mohammed na vrak Thistlegorm.

6. den

Thistlegorm leží na kýlu na písčitém dně se zádí přetočenou v důsledku výbuchu na levobok. Je zde protiletadlový kanón, kulomet a impozantní lodní šrouby. V místě poškozeném explozí je hloubka cca 27 metrů. Jsou zde k vidění dva malé tanky a mnoho nábojů a bomb různých velikostí, včetně nábojnice vyleštěné doteky pověrčivých potápěčů. Zajímavostí je též parní kotel. Zajímavější je nepoškozená příď, jejíž paluba je v hlouce 15 metrů. Jsou zde dva široké nákladové vstupy. Na první palubě naleznete blízko nich čtyři vagóny. V nákladovém prostoru jsou k vidění motorky, terénní a nákladní auta, různé druhy vozíků a jiné. Otvory mezi patry lze proplavat z jednoho prostoru do druhého.

7. den

Poslední potápěčský den strávíme na lokalitách Umm Gamar, Small Giftun nebo Gotta Abu Ramada v blízkosti Hurghady. Večer nás čeká tradiční párty a rozloučení s posádkou. Podle toho, zda budeme poslední noc na lodi nebo přenocujeme v hotelu následuje odjezd na letiště a návrat do ČR.

Termín:

24 - 31.5.2025

Cena: 

23.900,- Kč (při kurzu Eura max 26,00, cena je orientační podle cen roku 2024)

Přihlašujte se již nyní na e-mail kunc.radovan@potapeniolomouc.cz. Přihlášky přijímáme do vyčerpání kapacity lodě. Aktuální volná místa sledujte zde na HP v kalendáři akcí nebo na Facebooku/události. Závazná rezervace vznikne úhradou zálohy ve výši 10.000,-Kč.

 

Cena zahrnuje: 

 • Týdenní pobyt na lodi (6-7 nocí a 6 potápěcích dnů)
 • Plnou penzi, moučník, ovoce a nealkoholické nápoje po dobu pobytu (cola, fanta, sprite, voda, čaj, káva)
 • Neomezené potápění (foukání vzduch) 
 • Zapůjčení zátěže, potápěčské láhve 12 l
 • Zapůjčení kompletní potápěčské výstroje pro členy klubu DDC (nutno rezervovat předem)
 • Kurz AOWD se slevou 50% pro členy klubu DDC
 • Český průvodce
 • Transfer z  Hurghady na loď a zpět

Cena nezahrnuje:

 • Vízum 25 USD – platí se na letišti při příletu
 • Letenku s letištními taxami (předpoklad 10 - 12.000,-Kč)
 • Vstup do rezervací 50 Euro (Ras Mohammed, Tiran)
 • Pojištění – cestovní a potápěčské a individuální pojištění storna zájezdu
 • Bakšíšné 60 Euro
 • Extra day 20 Euro (při vyplutí lodě v den příletu)
 • Nitrox 50 Euro na týden nebo 5 Euro/1 láhev (fouká se, pokud dovolí počasí, časové rozložení mezi ponory, plánovaná hloubka ponoru atd..., max 32 EAN)
 • Zapůjčení lahve 4 x 14 l (30 Euro na týden),  3 x 12 l s manifoldem (60 Euro za týden)
 • Poslední noc v hotelu 4* all inclusive cca 40 Euro, pokud následuje další safari, jinak zůstáváme na lodi bez doplatku.
 • PCR test

    

 

Poplujeme na komfortní safari lodi se třemi palubami. Její kvalita, provedení interiéru a vybavení kajut vlastními koupelnami, klimatizací, ledničkou ji řadí mezi luxusní lodě Rudého moře. V případě výměny lodě z technických důvodů bude přistavena loď stejné kvality. Loď je vybavena předepsanými záchrannými prostředky a prostředky první pomoci.

Pojištění storna letenek ze zdravotních důvodů na vyžádání, storno pobytu max 30 dnů před odletem 50%.

Fotky z akce Daedalus 2017 a z minulých safari také na Red Sea safari

O vaši pohodu a bezpečnost se bude starat profesionální posádka včetně potápěčského instruktora.

 

 

Pozn.: Tento zájezd je organizován ve spolupráci s CK Divetravel s.r.o.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím