Potápění Azorské ostrovy

Siluety ostrovů jako rozesetých zahrad na horizontu Atlantiku, mír a klid, květiny na loukách a na polích, ve vesnicích, v domech, zelená a modrá barva pohádkových lagun, tajemná poselství dávných staletí , jedinečná, fascinující příroda a nekonečný oceán.

Termín: 22.9. - 3.9.2024

Azorské ostrovy.

Rozkládají se na devíti ostrovech téměř uprostřed Atlantiku dvě hodiny letu od Lisabonu. Jsou autonomní součástí Portugalska, takže po celou dobu pobytu neopustíte Shengenský prostor, což má značné výhody v absenci jakýchkoli cestovatelských restrikcí, v pojištění a třeba v používání známé měny-eura. Azorské ostrovy jsou jedinečnou kombinací subtropického a oceánského klimatu, takže zde není nikdy příliš horko ani příliš zima. Vysoká vlhkost vzduchu způsobuje, že už při teplotách kolem 23C se zdá být velmi teplo. Golfský proud, který omývá západní část ostrovů, zase přináší teplou vodu od Mexického zálivu, takže teplota vody se od hladiny až do čtyřicetimetrové hloubky prakticky nemění, tak, jak to známe z tropických vod a Egypta. Teplota vody kulminuje v létě na hodnoty 24-26C. Je zcela běžné, že ještě v prosinci dosahuje 20C. Hlavní součástí ekonomiky ostrovů je krom turismu zemědělství, výroba místních sýrů a vinařství. Azorské ostrovy nabízejí ohromné množství přírodních krás a jedinečností. Svým charakterem mohou připomínat Nový Zéland. Čistotě ovzduší nezasažené žádnou technikou či chemií vděčí ostrovy za svou nevšední barevnost a klid, což také vytváří optimální podmínky pro milovníky fotografování. Spojení příznivých klimatických faktorů a bohaté půdy dává možnost existence nesčetnému druhu rostlin, v nemalém měřítku exotických. Vzácné dřeviny původního vavřínového lesa jako např. cedr nebo vinhático, tropické ovoce s převahou ananasu, záplava květin, kterým vévodí hortenzie, ibišky, rododendrony, azalky a kamélie, a v neposlední řadě také čajovníkové či tabákové plantáže dávají dohromady pestrobarevný obrázek o azorské vegetaci. Jsou jako stvořené zejména pro poznávací a aktivní pobyty skupin, párů i celých rodin.

OSTROV PICO - Leží 17 km jižně od ostrova Sao Jorge a 7 km východně od ostrova Faial. Je 42 km dlouhý a maximálně 15km široký. Zaujímá plochu 447 km2 a je druhým největším ostrovem Azorského soustroví. Žije zde cca 15 tisíc stálých obyvatel. V jihozápadní části ostrova ční ze země nepřehlédnutelná dominanta - vulkán Pico. 2351 m vysoká sopečná hora s nezaměnitelným tvarem a mystickou atmosférou naposledy vyděsila obyvatelstvo v 16 století a dosud jsou zřetelně patrné zatuhlé lávotoky až do vzdálenosti deseti kilometrů. Ostrov Pico je geologicky nejmladší z celého souostroví. Poslední vulkanická činnost byla zaznamenána v roce 1963 jako podmořská erupce u severozápadního pobřeží ostrova. Typická černá barva vulkanického podloží pokrytá šťavnatou zelení je věrným průvodcem rozeklaných pobřežních skalisek i cestou napříč celým ostrovem.

  

VELRYBÍ SAFARI - Azorské ostrovy jsou stálým nebo dočasným domovem 80% druhů kytovců vyskytujících se na zeměkouli. S pravděpodobností hraničící s jistotou se setkáte s vorvani, stálými obyvateli ostrovů, nebo keporkaky či plejtváky. V hojné míře lze spatřit i menší druhy velryb, kulohlavce, plískavice a mnoho dalších. Budete li mít štěstí můžete se setkat i s kosatkami na jejich migrační pouti. Není výjimkou napočítat na jednom safari více jak pět druhů kytovců. Safari se uskutečňuje na rychlých motorových člunech se speciální konstrukcí sedaček pro bezpečnou jízdu. Rychlost je při safari důležitá, neboť na ni závisí včasné přemístění do oblasti, kde se právě kytovci vyskytují. Tyto informace poskytují operátorům tzv. "whale watchers", kteří pozorují oceán z několika "bílých věží" na pobřeží ostrovů.

  

PLAVÁNÍ S DELFÍNY - Mnohočetná stáda několika druhů delfínů přímo vybízí svojí hravostí a skákáním před lodí k tomu, abyste nasadili masky, ploutve, vzali fotoaparát nebo kameru a spustili se přímo doprostřed toho rozpustilého skotačení. Zážitky ze setkání tváří v tvář s těmito krásnými savci v jejich přirozeném prostředí budou navždy patřit mezi vaše nejsilnější. Pro tato oceánská setkání se používají stejné lodě, jako při safari za velrybami.

 

POTÁPĚNÍ SE ŽRALOKY - Máte možnost navštívit fantastistické a v evropské části Atlantiku zcela ojedinělé místo, kde pod vodou objevíte tajemství oceánských predátorů. Žraloka modrého a mako. Několikaleté úsilí přineslo odpovědi na otázky kde a jak pozorovat tyto úžasné tvory v jejich prostředí tak, aby vše bylo bezpečné nejen pro potápěče, ale pochopitelně i pro žraloky. Opakovaně se s úspěchem vracíme na místa, kde žraloka modrého potkáte takřka se 100% jistotou, jen mako se nám zjevuje o něco méně. Potápění se žraloky je vhodné pouze pro AOWD s logovanými více než 50 ponory.

  

POTÁPĚNÍ - Vulkanický charakter ostrovů přímo předurčuje potápění kolem ostrovů ke zcela novému zážitku. Množství bizarních lávových útvarů spojených do rozmanitých labyrintů a jeskyněk s přítomností velkých druhů oceánských ryb tvoří úplně jinou podvodní scenerii, než na jakou jste zvyklí z ponorů v klasických korálových vodách. Podobná je snad jen viditelnost, která i zde dosahuje 30m. V teplé vodě Golfského proudu můžete spatřit i známé druhy korálových živočichů jako "papouščí" rybu, ostnatce, rejnoky, kanice, chobotnice nebo murény. Z oceánských druhů ryb lze běžně spatřit velká hejna několika druhů tuňáků, makrel, ale také kapitální Atlantic Blue Marliny, mečouny, žraloky kladivouny, šedé, mako a dokonce měsíčníky. Většina ponorů se realizuje z lodi na lokalitách v jižní a jihozápadní části ostrova. Jsou to skalnaté ostrůvky, podvodní skaliska, jeskyně a stěny. K dispozici je také dostatek lokalit "ze břehu", které jsou vhodné zejména pro méně zkušené potápěče. Díky strmě klesajícímu vulkanickému dnu jsou i tyto ponory velmi bohaté na oceánský život. Nejvzdálenější dostupná lokalita je tzv. "Princess Alice". Podmořská hora, vystupující z hloubky několika stovek metrů končí necelých třicet metrů pod hladinou. Je stálým domovem ohromného množství oceánských druhů ryb, mant, příležitostně žraloků a kytovců. Jestli jste dosud považovali metrového tuňáka či barakudu za pěkné kousky, pak, až se kolem sebe rozhlédnete po zanoření na Princess Alice, raději si přidržte regulátor v ústech…

  

KOUPÁNÍ, PLAVÁNÍ, ATRAKCE - Nedaleko mariny a cca 10min od našeho ubytování je k dispozici městská přírodní pláž včetně bazénu a kompletním sociálním zázemím včetně restaurace. Jste li spíše pro individuální a méně exponovaná místa, pak si můžete vybrat z celé řady lagun a zálivů tvořených vulkanickou horninou. Přímo v marině si lze zapůjčit motorové čluny, nafukovací šlapadla, horská kola, osobní automobil nebo si objednat výlet na koních.

TURISTIKA A VÝSTUP NA HORU PICO - Azorské ostrovy jsou rájem pro turisty. Ať už pěšky nebo na kole, vždy se vrátíte z výletu po ostrově s nádhernými zážitky. Skaliska, rokle, hory, údolí, laguny, to vše zahaleno do svěží zeleně květin, thují, cypřišů a araukárií. Pohledy, které se vám cestou otevírají, zůstanou navždy uvnitř vaší mysli, i když si zrovna zapomenete fotoaparát. Zdatnější horalé by si neměli nechat ujít výstup na horu Pico. Tajemný vulkán přioděný do věčného obláčku se svými 2351m je výzvou i pro opravdové skaláky. Pohled z jeho vrcholu nabízí fantastické panorama celého ostrova včetně ostatních ostrovů střední skupiny soustroví Azor. Výstup obvykle začíná ve výšce 1200m a až k vrcholu trvá podle zdatnosti jednotlivců a počasí 3-5hodin. Doporučuje se mít s sebou kvalifikovaného průvodce.

MUZEUM VELRYBÁŘSTVÍ - Poloha Azorských ostrovů a s ní ohromná stáda kytovců umožňovala rozvoj velrybářského průmyslu po staletí. V době vrcholících masakrů byly vybíjeny tisíce kusů velryb ročně. Pod tlakem mezinárodních organizací a se začleněním Portugalska do EU byl komerční lov těchto tvorů zakázán. Poslední vorvaň byl uloven v roce 1980. Od té doby populace velryb výrazně vzrostly a tato nádherná zvířata lze ulovit již jen na fotografii nebo filmový záznam. V jižní části ostrova ve městě Lajes můžete navštívit unikátní velrybářské muzeum, kde na ploše 800m2 uvidíte bývalé velrybářské čluny z 19 století, zbraně, trofeje a sbírky mapující historii velrybářství na Azorských ostrovech. V historických budovách postavených ve stylu americké velrybářské architektury se rovněž nachází původní kovárna, knihovna a archiv. Severně ve městě Sao Roque si zase můžete prohlédnout muzeum velrybářského zpracovatelského průmyslu. Tři budovy původní velrybářské továrny z roku 1949 nabízejí v reálném prostředí pohled na výrobu oleje, kostní moučky, hnojiv a vitamínů, které se vyráběly z tuku, masa, kostí a jater vorvaňů.

BLACK VILLAGE A MUZEUM VINAŘSTVÍ - V severní části ostrova na 987 ha vulkanické půdy se plazí kolmo a podél pobřeží nekonečné zídky z černého lávového kamene chránící tisíce maličkých políček vinné révy před větrem a mořskou vodou. Doprovázeny solitérními kamennými domy a sklípky tvoří tyto stavby unikátní historický soubor tzv. "Landscape of the Pico Island Vineyard Culture" zapsaný v roce 2004 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí krajinného vinařství je rovněž Muzeum vína v severní části města Madalena, dostupného snadno pěšky z centra. Původní karmelitánský objekt dnes slouží jako výstavní prostory dokladující tradice azorského vinařství se stálými expozicemi dobových kamenných lisů, nádob a pomůcek a rovněž sklepů s velmi ceněným a specifickým "Wine of Pico".

  

JESKYNĚ GRUTA DAS TORRES byly objeveny v roce 1990 a z hlediska geologického času se jedná o novorozeně. Vznikly v době před 500 až 1500 lety vulkanickou činností a v současnosti je známo 5439m vzájemně propojených chodeb a tunelů s maximální výškou 15m. Tento jedinečný lávový jeskynní systém se rozkládá na západních svazích hory Pico. Díky své rozsáhlosti a teprve nedávnému objevení se mohou pochlubit několika endemickými druhy rostlin a živočichů. Veřejnosti je přístupno cca 500m skutečného sopečného nitra.

OSTROV FAIAL - Sousední ostrov Faial je snadno dosažitelný trajektem z Madaleny. Za necelých třicet minut se vylodíte ve městě Horta, které je proslavené svým přístavištěm, kam se sjíždějí jachtaři z celého světa. Obrazy, které po sobě zanechávají na zdech i zemi v přístavišti, jsou svědky jejich minulé i nedávné přítomnosti. Pověra praví, že námořník, který tak neučiní, nedosáhne svého cíle. Na celé město je pak krásný výhled z míst Monte da Guia nebo Espalamaca.

Další zajímavá místa na ostrově Faial:

Caldeira - Kráter o velikosti 400 m do hloubky a 2 km na délku je lemován trsy hortenzií, kapradin, jalovci a endemickými stromy faias. Tento útvar je považován za chráněnou přírodní rezervaci.

Vulcao dos Capelinhos - Roku 1957 došlo na tomto místě k vulkanické erupci. Geologové nezaváhají a jistě ponto dos Capelinhos navštíví. Nachází se tu i expozice fotografií, které tuto erupci zaznamenaly.

Varadouro - Zóna termálních lázní a také i ideální místo ke koupání..

Ubytování:

Je zajištěno v rodinném apartmánovém domě nebo bungalovech na ostrově Pico. K dispozici jsou 2-4 lůžkové pokoje, apartmány, společenská obývací místnost, vybavená kuchyňka pro skupinové pobyty a terasa s možností grilování.

Cena:

týdenní pobyt: 26.900,-Kč (nepotápěči 17.600,-Kč) při kurzu eura do 26,-Kč/Eur

desetidenní pobyt: +150 Eur/os.

Aktualizace prodejní ceny podle vývoje dodavatelských cen.

Termíny:

22.8. - 3.9.2024 (možný posun odletu +/- 2 dny)

jiné termíny: květen -říjen (Pro skupiny od 10 osob lze sjednat termín individuálně s českým průvodcem v ceně)

Cena týdenního pobytu zahrnuje:

7x ubytování, 4 ponory s doprovodem vč. lahve a zátěže, 1x velrybí safari (i nepotápěči), 1x plavání s delfíny se zapůjčením obleků a ABC (i pro nepotápěče) a 1x potápění se žraloky

Cena desetidenního pobytu zahrnuje 10x ubytování, ostatní dtto

Cena nezahrnuje:

letenku (zajistíme, ale kolísá s termínem a včasností rezervace, cca 11-16.000,-Kč), ostatní stravu (lze využít kuchyňky k vaření, supermarket 6 min od domu, restaurace ve městě, pizzeria přímo v marině), doplňkové aktivity, pojištění pobytu, závěrečný úklid

Další informace:

Další ponory lze zakoupit přímo na místě v ceně za jeden od 40 Eur. Lokalita Princess Alice je vzdálena 45 mil od ostrova a není zahrnuta v základních ponorech. Jedná se o celodenní potápěčský výlet se dvěma ponory a s občerstvením. Je vhodná pro zkušenější potápěče i šnorchlaře. Neuskutečněné a neodebrané aktivity nemohou být refundovány. S sebou si nezapomeňte vzít doklad o pojištění, potápěčskou licenci a vhodnou výstroj (botičky, rukavice, dekobójka, lampa). Není vhodné brát krátký oblek na potápění. Limit pro zavazadlo bez příplatku je obvykle 20-23kg.

Pojištění storna letenek ze zdravotních důvodů na vyžádání, storno pobytu max 30 dnů před odletem 50%

Předpokládaný scénář pobytu na Azorských ostrovech:

  • 1. den - odlet z Prahy do Lisabonu, nebo jiné destinace k přespání podle letu
  • 2. den - přílet na Azorské ostrovy, transfer a ubytování.
  • 3-7. den - 4xponor, velrybí safari, plavání s delfíny, potápění se žraloky (řazení podle podmínek a počasí).
  • 8. den - volitelné aktivity.
  • 9. den - odlet z ostrovů do Lisabonu, prohlídka města, popřípadě mezipřistání na ostrově Terceira.
  • 10. den - přílet do Prahy
  • Při desetidenním pobytu je odlet 12.den

Fotky z některých našich akcí na Azorských ostrovech: 

Fotogalerie 2015

Fotogalerie 2016

Videoochutnávka z roku 2016

Fotogalerie 2017

Fotogalerie 2018

 

Pozn.: Shora uvedené cestovní nabídky jsou realizovány jako individuální cestovní aktivity členů potápěčského klubu a nejsou tudíž nabídkou zájezdu ve smyslu zákona č. 159/1992 Sb.

Na tento program zajišťuje CA potápění s průvodcem.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím