Potápění Egypt

Potápěčské safari v Rudém moři - Daedalus a Elphistone

 

Další potápěčské dobrodružství na nejkrásnějších lokalitách Rudého moře!

Osvědčený Elphistone doplní tentokrát vzdálenější Daedalus reef. Nižší návštěvnost v posledních letech umožnila návrat velkých mořských predátorů, kladivounů i mant. V jarním termínu 2016 byli kladivouni nebo útesoví žraloci viděni v oblasti Daedalous na každém ponoru!!

Věřím, že opět obsadíme celou loď a zase budeme svými pány v plánování všech aktivit v průběhu safari. Naši cestu si pak volíme sami a sami se rozhodujeme o odjezdu nebo setrvání na lokalitách. Rovněž si rozhodneme, zda cestou navštívíme nějaký vrak (např. Salem), nebo zůstaneme na korálových reefech.

Daedalus

Podmořský park s arabským názvem Abu Kizan patří s ostrovem Zabargad k nejvzdálenějším v Rudém moři.

Osamělý útes oválného tvaru o šířce až 500 metrů leží téměř ve středu moře mezi Egyptem a Saudskou Arábií. Od přístavu Marsa Galeb je vzdálen 150km. V devatenáctém století vybudovali Britové na holém útesu maják, ze kterého dodnes čtyřčlenná obsluha upozorňuje  lodě na pro ně nebezpečné místo. Dostat se na něj po téměř stometrovém dřevěném molu, které začíná na okraji útesu, a vychutnat si krásnou vyhlídku můžeme po domluvě s kapitánem.

Potápěčské lodě kotví na jižní straně, která jim poskytuje nejlepší ochranu před vlnami přicházejícími ze severní strany.

Daedalus je známý výskytem mnoha početných rybích hejn chňapalů, bodloků, kranasů a jiných. Celý je bohatě porostlý měkkými a tvrdými korály s velkými vějíři rohovitek. Na západní straně najdeme malou  terasu se sasankami a na jižní plato v hloubce od 30 – 40metrů. Ostatní strany útesu jsou téměř strmé - padají do hloubky okolo 500metrů. Právě toto prostředí, málo navštěvované lidmi, s častými proudy, vyhledávají četné druhy pelagických ryb na jejich pouti v širém moři. Nejlepším místem na potápění je severní strana útesu, která je pokryta dnes již zarostlým potrubím, zřejmě zbytků nákladu nejméně z jedné z potopené lodi. Můžete zde potkat, kromě hejna barakud, tuňáků i napoleony, žraloky černolemé, bělošpicé, kladivouny a  žraloky liščí. Při troše štěstí uvidíte i nádherné velké delfíny nebo manty.

    

Předpokládaný tinerář:

1. den

Po přistání na letišti v Hurghadě (nebo Marsa Alamu) se přesuneme jižně do přístavu Marsa Galeb (změna místa nalodění podle pohybu lodě). Po ubytování na lodi a jídle proběhne brífink a montáž, přezkoušení výstroje.

2. den

Po snídani a nezbytném odbavení policií vyplouváme na první ponor – vyvažovací na útes Mu Barak. Korálová stěna pozvolně klesá do hloubky okolo 10 – 15metrů. Po obědě se přesuneme na jeden z útesů Abu Dabab, kde provedeme odpolední a noční ponor. Zpravidla po večeři vyplouváme směrem na Daedalus, kde za dobrého počasí budeme v ranních hodinách.

3. den

Před snídaní, opět podle počasí, se nejčastěji provádí ponor na severní straně útesu Deadalus, kde máte největší šanci potkat  tuňáky, barakudy, delfíny a  různé druhy žraloků i s kladivouny. Po snídani se většinou tento ponor opakuje. Odpolední ponor je proudový na západní straně, kde můžete potkat karety pravé. Noční ponory stejně jako u lokality Brothers Islands nejsou povoleny z důvodů častých silných proudů.

4. den

Zpravidla dva dopolední ponory na Deadelus reefu a po obědě přesun na některý z útesů Abu Dabab, kde se provede noční ponor.

5. den

Tři ponory na krásném útesu Elphistone. Ranní se provádí na Severním platě do hloubky 30metrů a pokračuje po stěnách na východní straně. Odpolední ponor začíná na opačné straně, tedy jižním platu krásně porostlém měkkými korály a sasankami a končí na západní stěně postupně klesajíc do                 70metrů. Poslední, proudový probíhá na západní straně.

6. den

Tři denní a noční ponor se provede na útesech Abu Dabab čísla 2 a 3. Obě lokality jsou podobné jak svou velikostí, hloubkou tak i terénem. Maximální hloubky do 20metrů.

7. den

Čekají nás poslední 2 ponory. Ranní se jmenuje Abu Dabab –Bar. Na písečném dně porostlém trávou, v hloubce od 5metrů do 15, uvidíte karety obrovské s velkými čističi, kytarového rejnoka a při štěstí také vzácného dugonga – kapustňáka. Závěrečnou lokalitou je Shaab Shena – i na tomto útesu pozvolna padajícím do 15metrů, ležícím jen několik minut vzdáleném od přístavu Marsa Galeb, můžete kromě běžných druhů ryb žijících v Rudém moři také potkat dugongy.

Po závěrečném obědě na lodi odjíždíme do hotelu v Hurgádě, kde je zajištěna večeře, ubytování se snídaní. 

8. den

Ráno transport na letiště a přelet do Prahy.  

Termín:

10.-17.4.2017 (+/- den podle charterového letu)

Cena: 

Potápěči: 29.900,- Kč (při kurzu Eura max 27,50) platí pro členy klubu DDC

Nepotápěči: 27.300,- Kč

 

Cena zahrnuje: 

 • Týdenní pobyt na lodi (7 nocí a 6 potápěcích dnů)
 • Letenka s letištními taxami a palivovým příplatkem
 • Plnou penzi, moučník, ovoce a nealkoholické nápoje po dobu pobytu (cola, fanta, sprite, voda, čaj, káva)
 • Neomezené potápění (foukání vzduch) – na ostrovech max. tři ponory za den z důvodu zákazu nočního potápění(pouze do 17 hodin)
 • Zapůjčení zátěže, potápěčské láhve 12 l
 • Zapůjčení kompletní potápěčské výstroje pro členy klubu DDC (nutno rezervovat předem)
 • Kurz AOWD zdarma (mimo poplatek za certifikaci) pro členy klubu DDC
 • Český průvodce
 • Transfer z  Hurghady na loď a zpět

Cena nezahrnuje:

 • Vízum 25 USD – platí se na letišti při příletu (nejlépe u okénka Exchange)
 • Vstup do rezervace Daedalus 80 Euro
 • Pojištění – cestovní a potápěčské a individuální pojištění storna zájezdu
 • Bakšíšné 30 Euro
 • Extra day 20 Euro (při vyplutí lodě v den příletu)
 • Nitrox 50 Euro na týden nebo 5 Euro/1 láhev (fouká se, pokud dovolí počasí, časové rozložení mezi ponory, plánovaná hloubka poonoru atd..., max 32 EAN)
 • Zapůjčení lahve 4 x 14 l (3O Euro na týden),  3 x 12 l s manifoldem (60 Euro za týden)
 • Poslední noc v hotelu 4* all inclusive v Hurghadě cca 30 Euro, pokud následuje další safari, jinak zůstáváme na lodi.

    

Poplujeme na komfortní safari lodi se třemi palubami. Její kvalita, provedení interiéru a vybavení kajut vlastními koupelnami, klimatizací, ledničkou ji řadí mezi luxusní lodě Rudého moře. V případě výměny lodě z technických důvodů bude přistavena loď stejné kvality. Loď je vybavena předepsanými záchrannými prostředky a prostředky první pomoci.

Fotky z akce Daedalus 2017 a z minulých safari také na Red sea safari

O vaši pohodu a bezpečnost se bude starat profesionální posádka včetně potápěčského instruktora.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím