Potápění Egypt - Abu Fandira

 

Potápěčské safari v Rudém moři u súdánských hranic - Abu Fandira a St. John´s

Potápění Egypt - Rudé moře

Abu Fandira je nejjižnějším uskupením korálových atolů egyptských vod Rudého moře. Je tvořena třemi útesy vystupujícími z písčité plošiny, kterou obestupuje velká hloubka ze všech stran.  Tato donedávna neznámá oblast se stala v posledních letech velmi oblíbenou nejen díky bohatým a téměř nedotčeným korálovým útesům, ale hlavně kvůli hojnému výskytu žraloků šedých, dlouhoploutvých i kladivounů. Zde máme také největší šanci spatřit manty a to často z bezprostřední blízkosti. Abu Fandira je rájem pro milovníky pestrobarevného života korálových stěn a díky velké vzdálenosti od civilizace, proměnlivým proudům a hloubce nejen pro potápěče, ale i pro velká hejna menších ryb a  pelagické živočichy – žraloky, barakudy, tuňáky, manty a siby skvrnité.

 Potápění Egypt - Rudé moře 

K potápění zde najdeme cca šest různých lokalit, dle zkušeností potápěčů si každý najde to svoje.

Největší je Marsa Abu Fandir dlouhá okolo 2 kilometrů. Jedná se o bohatě porostlou korálovou stěnu vycházející z písčitého dna ve 12 metrech. Pokud nechcete ponor strávit jen u útesu, můžete odplavat na postupný sráz písčitého dna,  kde naleznete několik věží různých velikostí.

Habili – Jedná se o velmi krásnou lokalitu skládající se z mnoha samostatných korálových věží vyrůstajících ze dna od cca 35 metrů. Některé dorůstají hladiny, jiné jsou nižší s převisy, jeskyňkami, kaňony, bohatě porostlé měkkými a tvrdými korály.  Můžete zde spatřit velké hejna kranasů, barakud, chňapalů, ale také želvy, můrény, barakudy a žraloky bělocípé.

Gotta – leží uprostřed obou dříve jmenovaných lokalit. Kolem  velkých útesů je nesčetně mnoho fantastických malých korálových věží s krásnými korály a s četnými soutěskami a převisy. Mezi nimi plavou hejna bodloků a chňapalů. Také zde můžete spatřit tuňáky, barakudy na čistící stanici, bělocípé žraloky a nádherné siby skvrnité.
Noční ponor se provádí obvykle na Marsa Abu Fandira, odkud se pak vyplouvá zpět na St. John´s. V závislosti na počasí a na našem rozhodnutí navštívíme po cestě nejkrásnější lokality oblasti St. John´s.

 Potápění Egypt - Rudé moře Potápění Egypt - Rudé moře

Termín: 7 - 14. 4. 2019  (+/- den podle charteru)

Cena: 31.500,- Kč (při kurzu Eura do 26,50 Kč a stabilní výši palivového příplatku)

Členové klubu Devil Diving Club (zvolte jednu z variant A-C):

A) Sleva z ceny safari ve výši 5%
B) Kurz AOWD zdarma (mimo nákladů na certifikaci a učebnici)
C) Zapůjčení kompletní výstroje zdarma 

Podmínky členství v potápěčském klubu Devil Diving Club viz. www.potapeniolomouc.cz/clensky-klub/

Cena zahrnuje:

Týdenní pobyt na lodi (7 nocí a 6 potápěcích dnů)
Letenka s letištními taxami a palivovým příplatkem
Plnou penzi, moučník, ovoce a nealkoholické nápoje po dobu pobytu (cola, fanta, sprite, voda, čaj, káva)
Neomezené potápění (foukání vzduch) 
Zapůjčení zátěže, potápěčské láhve 12 l
Český průvodce
Transfer z  Hurghady/Marsa Alam na loď a zpět
Při variantě B: Kurz AOWD zdarma (mimo poplatek za certifikaci) pro členy klubu DDC 
Při variantě C: Zapůjčení kompletní potápěčské výstroje pro členy klubu DDC (nutno rezervovat předem)

Cena nezahrnuje:

Vízum 25 USD – platí se na letišti při příletu (nejlépe u okénka Exchange)
Pojištění – cestovní a potápěčské a individuální pojištění storna zájezdu
Bakšíšné 40 Euro
Extra day 40 Euro (při vyplutí lodě v den příletu)
Nitrox 50 Euro na týden nebo 5 Euro/1 láhev (fouká se, pokud dovolí počasí, časové rozložení mezi ponory, plánovaná hloubka ponoru atd..., max 32 EAN)
Zapůjčení lahve 15 l (30 Euro na týden),  2 x 12 l s manifoldem (50 Euro za týden)
Poslední noc v hotelu 4* all inclusive v Hurghadě/Marsa Alam cca 35 Euro, pokud následuje další safari, jinak zůstáváme na lodi.

Nezapomenout

•  1 x kopii pasu (na A4) pro nezbytná povolení k vyplutí lodi 
•  kopii potápěčské licence 
•  kopie potápěčského pojištění 
•  lampu na noční ponory
•  deko bójka
​•  overal oblek (ne short) - lze očekávat teplotu vody v celém sloupci cca 24C

Poplujeme na prostorné safari lodi se třemi palubami, která prošla v roce 2018 generální opravou. 8 kompletně nových kabin v podpalubí s šířkou postelí 115 a 90 cm, zvýšené postele s úložným prostorem pro zavazadla, nové koupelny s toaletou a odhlučněné pokoje od motorové části lodě. Její kvalita, provedení interiéru a vybavení kajut vlastními koupelnami, klimatizací, ledničkou ji řadí mezi luxusní lodě Rudého moře. V případě výměny lodě z technických důvodů bude přistavena loď stejné kvality. Loď je vybavena předepsanými záchrannými prostředky a prostředky první pomoci.

O vaši pohodu a bezpečnost se bude starat profesionální posádka včetně potápěčského instruktora.

Safari loď - Egypt Safari loď - Egypt Safari loď - Egypt Safari loď - Egypt

Předpokládaný itinerář:

1.den

Přílet do Marsa Alam/Hurghady, transfer do přístavu Port Galeb nebo Hamaty, nalodění, kontrola výstroje, ubytování na lodi, popř. první ponor.

2.den

Vyvažovací ponor a první seznámení s Rudým mořem na lokalitách Shaab Marsa Alam, Gotta Sharm a přejezd na St. John´s. Dále např. Gotta Small, Gotta Big nebo Dangerous reef. Obvykle druhou noc po vyplutí zamíříme směrem na Abu Fandiru, vzdálenou asi 70 kilometrů. Cesta trvá přibližně 5 hodin. Lokalita se nachází až na samé hranici se Súdánem. 

3-5.den

Potápění na lokalitách Marsa Abu Fandir, Gotta, Habili a dalších v oblasti. Ve večerních hodinách pátého dne přejezd zpět na St. John´s

6.den

Potápění na lokalitách atolů St. John´s - Habili Ali Big, Habili Ali Small, Umm Charararim, Paradise reef, Sirnaka island, Malahi, Shaab Abu Galawa, Shaab Hamam a další.

7.den

Přejezd do oblasti Marsa Alam, kde podle termínu odletu ještě uskutečníme 1-2 ponory v závislosti na tom, zda zůstáváme poslední noc na lodi, nebo se přesouváme do hotelu.

8.den

Transfer na letiště a odlet do ČR

Itinerář je orientační a může se v závislosti na počasí, časech letu nebo našeho rozhodnutí měnit.

Fotky z této akce prohlédněte zde a z předchozího safari pobytu najdete zde.

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím